Bu bölgelerde güneşlenmeye dikkat!

Güneş ışınlarının faydalı etkilerinin yanı sıra zarar veren etkilerinden de müdafaa etmek önemli. Bronzlaşmak istiyorken saatlerce güneşte kalmak ciltte yaşlanma ve ten kanserlerinin gelişimine neden olurken, gövde amaciyla yeteri civarindan D vitaminini üretebilmek amaciyla İhtiyaç duyulan güneşlenme süresi ise Karadeniz, Ege ve Akdeniz benzeri bölgeden bölgeye de farklılık göstermekte. D vitamini açısından Yalnızca tek kolumuzun 10-15 dakika civarindan güneş görmesinin yeteri civarindan olduğunu belirten Bahçeşehir Üniversitesi (BAU) Tıp Fakültesi ten ve Zührevi Hastalıklar Bölümü Dr. Öğr. Üyesi Berna Aksoy, Ege ve Akdeniz bölgelerinde gövde amaciyla yeteri civarindan D vitamini üretebilmek amaciyla koşul olan güneşlenme süresinin 5-10 dakika olduğunu söyledi.

Ege ve Akdeniz kisminda güneşlenme süresi dahada kısa

D vitaminin açısından Türkiye’nin her kisminda güneşlenme sürelerinin farklılık gösterdiğini söyleyen Dr. Öğr. Üyesi Berna Aksoy, “Ultraviyole ışınları özellikle D vitamininin vücudumuzda üretilmesinde olmak üzere insan sağlığında da faydalı roller oynamaktadır. Vücudumuz amaciyla yeteri civarindan D vitamini üretebilmek amaciyla saatlerce güneşte kalmamız gerekmez. Güneş ışınlarının yeryüzüne çok eriştiği öğle saatlerinde Yalnızca tek kolumuzun 10-15 dakika civarindan güneş görmesi yeterlidir. Bu süre güneş ışınlarının yeryüzüne dahada kuvvetli eriştiği Ege ve Akdeniz bölgelerinde 5-10 dakika civarindan kısayken, Marmara ve Karadeniz benzeri şimal bölgelerde ise 15-20 dakika benzeri dahada uzundur. ten bronzlaştıktan ardindan ultraviyole ışınları deriyi geçemediği amaciyla D vitamini imalatı de düşmektedir. Bronzlaşmak emeliyle saatler ve günler süresince güneşlenmek ten sıhhati açısından zararlıdır” dedi.

Cilt lekelerine dikkat!

Güneşin zarar veren etkilerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Berna Aksoy, cildin nem dengesinin de savunmasının mühim olduğunu söyledi. Aksoy, şunları aktardı: “Güneşlenme kızarıklık, güneş yanıkları, lekeler; art dönüşümsüz ten yaşlanması, hücrelerde genetik DNA hasarı ve ten kanserlerinin gelişmesi benzeri ten hasarlarına neden olmaktadır. Bunları engellemek amaciyla cildin ultraviyole ışınlarına karşı tesirli tek şekilde savunması nihayet derece önemlidir. Bu bağlamda, güneş koruyucuların kullanımı, güneşe aşırı maruz kalmanın kapı araladığı ten hasarını engellemek emeliyle en çok kullanılan yöntemdir. Güneş koruyucular, özellikle surat amaciyla hemide yaz ayni vakitte da kış aylarında kullanılmalıdır. Camdan UVA geçtiği ve Bir takım floresan lambalarda da UVA bulunduğu amaciyla dahil ortamlarda da güneş Savunucular kullanılmalıdır. Güneş koruyucular, erken dışarı çıkmadan veyahut otel odasından sahile çıkmadan asgari 15 dakika evvel açıkta kalacak bütün bölgelere uygulanmalıdır. Yazın özellikle açık havada kalınacak ise iki saatte tek tekrar uygulanmalıdır. Deniz/havuz kenarında suya girip çıkıldıktan ve kurulandıktan ardindan güneşten Savunucular tekrar uygulanmalıdır. ama en mühim nokta güneş savunucu sürülerek dahada çok güneşe maruz kalınmamasıdır. Güneşin zarar veren etkilerine karşı korunurken tek başına güneş Savunucular yoksun kalmaktadır. Güneşin zarar veren etkilerinden korunabilmek emeliyle itinali güneş savunucu kullanılsa dahi gerekmedikçe güneşe maruz kalmaktan kaçınma, güneş ışınlarının çok geldiği öğle saatlerinde dış ortamda kalmaktan kaçınma, gölgede vakit geçirme, uzunca kollu ve uzunca paçalı açık rengarenk kıyafetler, şapka ve başka savunucu elbiselerin kullanılması da doğru olacaktır. Yaz aylarında havuz veyahut denize girme ve sık duş ile güneş maruziyeti cildin nem Balansını bozmakta, kuruluk ve tahrişlere taban hazırlamaktadır. bu yüzden yaz aylarında duş ve güneş maruziyeti sonrası su bazlı nemlendiriciler ile cildin nemlendirilmesi uygundur”

“Yazın minarelli makyaj ürünleri kullanın”

Yaz aylarında zerafet uğruna kullanılan ağır makyaj ürünlerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Dr. Aksoy, şu ikazlarda bulundu; “Yaz aylarında makyaj malzemelerinin içindeki kimyasalların güneş ışınları ile etkileşme olasiligi cilde zarar verebilir. Sıcağa bağlı makyajın dahada kısa süre sabit kalması ve terleme benzeri nedenlerle kullanılan makyaj maddelerinin nitelikleri önemlidir. Sıcak havalarda olasıysa hafif makyaj yapılması, yağlı ve yoğun kimyasal bulunan ürünlerin kullanılmaması gerekir. Su bazlı dermo-kozmetiklerin ve mineral bazlı makyaj ürünlerinin kullanılması dahada uygundur”

“D vitamini eksikliği kilo artışına neden olabilir”

D vitamini eksikliğinin kilo artışına neden olabileceğini söyleyen BAU sağlık Bilimleri Fakültesi Dr. Öğr. Üyesi Can Ergün ise şunları söyledi: “D vitaminin uzunca dönemde eksikliğinde, yetişkinlerde kemik erimesi çocuklarda ise kemik zayıflığına neden olabilmektedir. Bunun yanında D vitamini eksikliği, bireylerde yoğun adale ve kemik ağrıları, devamlı halsizlik, sık hasta kisi olma, sindirim sistemi rahatsızlıkları, çöküntü belirtileri, kilo artışı benzeri semptomlar görülebilmektedir.”

“D vitamini vücuda her vakit alınmalıdır”

D vitamini takviyesinin devamlı alınması gerektiğinin altını çizen Can Ergün, “D vitaminin Yalnızca bedende depolandığı amaciyla tek defa takviye alınıp normal değerlere ulaşılması vaziyetinde tekrar eksikliği görülmeyeceği düşünülmektedir. D vitamini tespit edecek tek miktara civarindan bedende depolansa da yeteri civarindan miktarlara eriştikten ardindan takviyesi yapılmadığı vaziyetlerde tekrar eksikliği bedende görülebilmektedir. Balık ciğeri, balık yağı, yağlı balıklar ve yumurta sarısı benzeri besinlerle vücudunuza D vitamini takviyesi alabilirsiniz” dedi.
 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir