Hicri takvime göre hangi aydayız? Hicri takvim 2018

Hicri takvim, miladi takvimden vakit ve aylar olarak ayrılmaktadır. Bu farklılıklar hicri takvime göre hangi gündeyiz hicri takvime göre hangi aydayız benzeri sualler akla getirmektedir. Hicri takvim ile alakalı verileri ve hicri takvimde geçen mühim günleri sizler amaciyla derledik. Hicri takvim nedir? İşte bütün detaylar haberimizde…

NOT: * Terviye günü, Zil-hicce’nin 8. günüdür. bu erken hâcılar Mekke’den Minâ’ya giderler. Hadîs-i şerîfde, “Bir müslimân, Terviye bugünü oruc meblağsa ve günâh söylemezse, Allahü teâlâ onu tabiki Cennete sokar” buyuruldu. Bugüne Terviye denmesinin sebebi, hâcıların o vakit Zemzem suyundan çok içip kanmalarındandır.

* kıymetli geceye, özünden ardindan gelen günün ismi verilir. Önceki bugünü öğle nemâzı vaktinden, o gecenin fecrine (imsâk vaktine) civarindan var olan zemândır.

* Arefe ve üç kurban günlerinin geceleri bunun benzeri değildir. Bu dört gece, bu günleri ta’kîb eden gecelerdir. Arefe, Zil-Hicce’nin dokuzuncu günüdür. Başka günlere “Arefe” denmez!.. Kurban Bayramı Geceleri, Kurban bayramının birinci, 2. ve üçüncü günlerinden sonraki gecelerdir. Bu üç güne, (Eyyâm-i nahr) denir.

* Yukarıdaki mubârek gecelerden, Mevlid, Berât, Mi’râc ve Regâib gecelerine, (Kandil) geceleri denir.

* Bu mubârek gecelerden başka, Receb ayının her gecesi, Fıtr Bayramı’nın başka geceleri, Zil-hicce ayının evvel on geceleri, Muharremin evvel on geceleri ve her Cum’a ve Pazartesi gecesi de mubârek gecelerdir.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir