• Anasayfa
  • >
  • Ekonomi
  • >
  • Palandöken: ‘Bez ve file çanta kullanımına başlanmalı’

Palandöken: ‘Bez ve file çanta kullanımına başlanmalı’

Geri dönüşümü güç var olan plastik poşetlerin çevreye zararının hatri sayilir büyüklükte boyutlarda olduğunu belirten ülkemiz Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) genel Başkanı Bendevi Palandöken, “Naylon poşetlerin doğamıza ne civarindan ağırbaşlı boyutlarda zarar verdiği ortada. Denizlere, tabiatta çevreye ve hayvanların hayatına zarar veriyor. Balıklar, kaplumbağalar, denizanaları benzeri denizlerde yaşayan bütün canlılarla birlikte ormanlarda yaşayan bütün canlılar bu atıklara dolanarak hayatını kaybediyor. Bunun kullanımını azaltmak amaciyla tek ocakta 2019 tarihi itibariyle uygulamaya başlanacak var olan naylon poşetlerin cüzi tek miktar ile kazanç ile satılmasını destekliyoruz. Bu durum hemide kullanımı azaltacak ayni vakitte da çevreye verilen zararı minimuma indirecek” diye söyledi.

“Bez ve ağ çanta kullanmak amaciyla yılbaşı beklenmemeli”

File, bez torba ve kese kâğıdı benzeri çantaları hergün hayatımıza şimdiden kullanmaya başlamamız gerektiğine dikkati çeken Palandöken, “Naylon poşetleri hayatımızdan Tamamiyle çıkartmaya en kısa müddette başlamalıyız. Bunun amaciyla marketlerde kazanç ile satılması beklenmemeli. Şimdiden alışverişe çıkarken yanımızda file, kese kâğıdı, bez torba vs. taşımalıyız. Yanımızda yoksa tek defaya mahsus olmak üzere bu file, bez torba benzeri ürünler işletmeler tarafından müşterilere armağan edilmeli. ağ ve bez torbadan işletmeler haksız kazanç ele geçirme yoluna gitmemelidirler. sene içinde naylon poşet amaciyla yaptıkları harcamayı bez torba ve ağ içinde rahatça yapabilirler. Bunun amaciyla ek tek ücrete neden yoktur. Bu tür ağ ve bez torbaları Yalnızca alışverişe çıkarken değil normal vakitte da yanımızda bulunması gerekir. Üzerinde yaşadığımız bu hayat ve bu memleket bizim. Onu kirletmek demek geleceğimizi kirletmek demektir. Torunlarımızı, onların torunlarını düşünmemek demektir.

Ne civarindan kısa müddette bunu alışkanlık haline getirirsek öylesine sağlığımız itibariyle kârdır. bu konuyla alakali duyarlılık oluşturmak, komşumuzu akrabamızı da uyarmak gerekiyor. Ülke olarak bu dönüşüm bilincine kavuşmamız başta ekonomimize, doğamıza ve sağlığımıza da müspet art dönecektir” şeklinde konuştu.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir