• Anasayfa
  • >
  • Ekonomi
  • >
  • Dolar yukarı doğru hareketlendi… Dolar/TL ne kadar oldu?

Dolar yukarı doğru hareketlendi… Dolar/TL ne kadar oldu?

TL likiditesinin kuruması neticesi swap piyasasında gecelik üremin evvelki vakit dört haneli seviyelere yükselmesiyle dolar/TL 5.30’lu seviyelere civarindan gerilerken, türk mali yatırımcının algısının bozulmasıyla döviz isteginin hızlandığı belirtiliyor. Bu çerçevede kurdaki dalgalanmanın sürebileceği belirtiliyor. Dolar/TL saat 10:50 itibari ile 5.6467/5.6501 düzeyinde işlem görüyor. Doların mevzubahis seviyelerdeki seyri ayni ritimde devam ediyor.

Dolar/TL’de Bir gün evvel yukarıya yönlü kati dalgalanmalar gözlenirken, dört haneli seviyeleri gören swap faizleri ise tekrar yüzde 35 seviyelerine geriledi.

“SAKİNLEŞME SÜRECİ 1-2 HAFTA SÜREBİLİR”

Deniz Yatırım’ın notunda TCMB’nin haftalık repo ihalelerini iptal etmesi ve 150 baz nokta sıkılaştırmaya gitmesinin Lira çapraz işlemleri üzerinde tesirli olmaya ayni ritimde devam ettiği belirtilerek, “Londra’da swap piyasası işlemlerinin dört iş bugünü ardindan Bir gün evvel önce kez nispeten –özellikle gecelik vadede- normalleşme gösterme eğilimi içinde olması baski azalımı açısından müspet okunabilir. Sakinleme zamani geçmiş asama işlemlerinin de muhasebeleşmeye başlaması ile birlikte 1-2 hafta dahada vakit alabilir” denildi.

Notta, dolar/TL’de swap hamlesi sonrasında yükselen borçlanma maliyetlerine paralel Lira lehine hızlı eğilim gözlendiği belirtilerek kurda 5.48-5.60 bandında seyretme öngörüldü.

Integral Yatırım notunda ise haftanın nihayet işlem gününde kurda oynaklık sürdüğü, istikbal hafta seçenek belirsizliğinin ortadan kalkmasının kur üzerinde de deşarj olma sağlayabileceği belirtildi.

Dış piyasada dolar endeksindeki yükselişin gelişmekte var olan memleket piyasalarını menfi etkilediğinden kurda yukarıya hareketi tetikleyen tek başka öğe olduğu belirtilerek, “Kur 5.55 seviyesinin altındaki seyrinde ısrarcı olamadığı amaciyla tekrar bu seviyenin üstüne yükseldi. Yukarıda 5.60-5.65 bölgesi takip edilebilir. Aşağıda ise 5.55 seviyesinin altında 5.45-5.50 bölgeleri destek noktaları olarak izleniyor” denildi.

ALBAYRAK: KURUMLARLA GÖRÜŞECEĞİZ

Öte istikametten Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, Bir gün evvel akşam NTV’ye yaptığı izahta tek sonraki haftanın tertemiz tek asama olduğunu belirterek, “Kurumlarla görüşeceğiz, Amerika’da programlarımız var, Nisan ayında IMF, G20 toplantılarımız var. Bir hayli açıdan baktığımızda Türkiye’yi ve potansiyelinin çok dahada müspet ve müspet gündemle yönetilecek tertemiz tek asama var. Bu sürece muhatap var olan bütün paydaşlarla bu iletişim ve bu ilişkiyi tek sonraki süreçte dahada faal yöneteceğimizi düşünüyorum” dedi.

Geçen hafta yüzde 24 seviyesindeyken onuncu hafta kati yükselişe geçerek 1,200 seviyelerini gören swap piyasasında gecelik vadede Lira Getiriyi Bir gün evvel ise yüzde 35’e civarindan geriledi.

Haftalık vadede ise swap piyasasında Lira Getiriyi geçen haftaki yüzde 22’li seviyelerden yüzde 295’e yükseldikten ardindan Bir gün evvel yüzde 115 seviyelerine geriledi.

Bir görevli Bir gün evvel swap faizlerindeki gerilemenin lokal bankaların Londra swap piyasasına tekrar Lira sağlamaya başlamasından kaynaklandığını söylerken, bankacılar düşüşün yabancı bankaların aktiflerinde bulunan bono, tahvil, pay senedi, temettü alacakları benzeri TL’ye dönüştürebilecekleri kaynakları olduğunu ve bu sayede Lira likidite sağlamış olabileceklerini belirtti.

LOKALLERİN DÖVİZ TALEBİ ETKİLİ

BIST-100 evvelki vakit TL’ye gereksinim duyan yabancı yatırımcıların satışlarıyla yüzde 6’nın üzerinde düşmüştü. Tahvil faizlerinde ise yükseliş hızlanmıştı. Bankalar pay ve tahvil piyasasındaki hareketi ülkemiz pay senedi ve tahvil piyasasında yabancı yatırımcıların, şu anki Lira sıkışıklığı hasebiyle ellerindeki pay senedi ve tahvilleri sattığını ifade etmişlerdi.

Bankacılar kurdaki çok oynaklığa dikkat çekerken bunda halk bankalarının satışları ve lokallerin yoğun döviz isteginin de tesirli olduğunu belirtiyor.

TCMB’nin Bir gün evvel açıklanan haftalık bilgilerine göre yurtiçi yerleşiklerin kıymetli yeralti maden dahil yabancı kazanç mevduat ve fonları 22 Mart ile biten haftada takriben 3.5 milyar dolar artışla 179.3 milyar dolara yükselerek tarihi doruğa geldi.

Tahvil bono piyasasında da faizlerde yükseliş sürdü.

31 Ocak’ta yüzde 14.27 seviyesine civarindan gerileyen 10 senelik gösterge tahvilin bileşik Getiriyi Bir gün evvel bu sene en yükseği var olan yüzde 19.12 seviyesinden açıldıktan ardindan spot kapanışta yüzde 18.96, valörde nihayet işlemde yüzde 18.66 seviyesindeydi.

Böylece 10 senelik tahvil Getiriyi bu erken bu sene gördüğü en düşük seviyeye göre 485 baz nokta yükseldi.

16 Ocak’ta yüzde 17.98’e civarindan gerileyen iki senelik gösterge tahvilin bileşik Getiriyi Bir gün evvel spot kapanışta bu sene en yükseği var olan yüzde 21.21 seviyesindeydi. böylelikle iki senelik tahvil faizindeki yükseliş bu sene gördüğü en düşük seviyeye göre 323 baz nokta oldu.

REUTERS-SOZCU.COM.TR

Tüm nihayet dakika haberleri amaciyla tıklayın.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir