• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • İngiliz Parlamentosu Brexıt Anlaşmasını Üçüncü Kez Reddetti

İngiliz Parlamentosu Brexıt Anlaşmasını Üçüncü Kez Reddetti

giliz parlamentosu Brexit anlaşmasını üçüncü sefer reddetti. İngiltere Parlamentosu, ya var şartlarda İngiltere ya AB’den Brexit’in tek vakit dahada ertelenmesini isteyerek Mayıs ayında yapılacak Avrupa Parlamentosu seçimlerine katılacak, veyahut AB’den anlaşma olmadan ayrılacak.

PARLAMENTO, ANLAŞMAYI ocakta ayi içinde 230 oy FARKLA REDDETMİŞTİ

ama İngiltere’nin AB’den Brexit’in 22 Mayıs’tan sonraki tek tarihe ertelenmesini istek etmesi seklinde birlik üyesi 27 ülkenin de bunun için onay vermesi gerekiyor.

İngiltere Parlamentosu, Brexit anlaşmasını ocakta ayında 230, bu ay ise 149 oy farkla reddetmişti.

SİYASİ DEKLARASYON OYLANMADI

Avam Kamarası Başkanı John Bercow, Perşembe bugünü oylamaya müsaade edeceğini açıklamıştı. İngiltere-AB ilişkilerinin geleceğini düzen eden siyasi deklarasyon ise bu erken oylanmayacak.

Bercow, Parlamento tarafından reddedilen anlaşmanın “özünde tek farklık yapılmadan” tekrar oylanamayacağına hükmetmişti. Perşembe bugünü yaptığı izahta ise oylanacak olanın “yeni tek önerge” olduğunu söyledi.

“YASAL HAKKIMIZDAN FAYDALANMAMIZ İÇİN nihayet ŞANS”

Bugünkü oylama öncesi Avam Kamarası’nda konuşan İngiltere hükümetinin en üst düzey haklar danışmanı Geoffrey Cox, alınacak kararın “ülkedeki binlerce iş yerinin milyonlarca bireyin ve su ülkelerinde yaşayan tek milyon İngiltere vatandaşının geleceğini netleştireceğini” söyledi.

Geoffrey Cox, hükümetin “parlamentonun su ile kurulacagi bildirilen ilişkiye değin düşünce birliği arayışındaki sürece saygı duyduğunu” belirterek, “Bu bizim yasal hakkımızdan faydalanmamız amaciyla nihayet şans” dedi.

yasal olarak AB’den ayrılış tarihi 29 Mart Başka bir deyişle bu erken olarak öngörülüyordu.

ama AB’nin Brexit’in dahada ileri tek tarihe ertelenmesi talebine şartlı onay vermesi sonrası parlamento da ayrılık tarihini ertelemeyi onay etmişti.

AB, anlaşmanın parlamentodan geçmemesi seklinde İngiltere’nin 12 Nisan’da birlikten ayrılması gerektiğini ama anlaşma parlamentodan geçerse Brexit’in 22 Mayıs’a civarindan erteleneceğini açıklamıştı.

Başbakan May ‘Anlaşma geçerse istifa edeceğim’ demişti

İngiltere Başbakanı Theresa May öncüsü olduğu tutucu Parti’nin milletvekillerine Brexit anlaşmasının Parlamento’dan geçmesi seklinde 22 Mayıs’tan sonraki tek tarihte istifa edeceğini söylemişti.

Partisinin milletvekillerinin, AB’yle bundan ardindan yürütülecek müzakerelerde kendisinin yer almasını istemediğinin farkında olduğunu belirten May, “Ülkem ve partimiz amaciyla doğrusunu uygulamak yerine bu görevden planladığımdan dahada acele ayrılmaya hazırım” demişti.

BACKSTOP DÜZENLEMESİ

Brexit anlaşmasının İngiltere Parlamentosu’ndan geçmemesinin en mühim nedeni, May’in azınlık hükümetine dışarıdan destek veren şimal İrlanda’nın Demokratik Birlik Partisi’nin (DUP) “backstop” olarak tanım edilen düzenlemeye karşı çıkması.

“Backstop” tek aciliyetli durum mekanizması. Brexit sonrası su ile İngiltere arasındaki hür ticaret anlaşması müzakereleri nasıl sonuçlanırsa sonuçlansın, Birleşik Krallık’ın parçası şimal İrlanda ile su üyesi İrlanda Cumhuriyeti arasında fiziki sınır olmamasının garanti altına alınmasını amaçlıyor.

İngiltere ile su arasında varılan anlaşma, taraflardan rastgele birinin bu sürece tek taraflı olarak nihayet verememesini öngörüyor.

İngiltere’de anlaşmaya karşı çıkanlar da bunun, Birleşik Krallık’ın tamamında gümrüklerin denetim edilememesi mananına geleceğini vurguluyor.

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir