• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

Son dakika… Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan önemli açıklamalar

 Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tek tv kanalında canlı yayında sualleri yanıtlıyor.

Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları:

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: sektör akşamının allahın izniyle Cumhur İttifakı olarak, partimiz olarak çok hayırlı tek şekilde sonuçlanacağına inanıyorum.

“ÇANAKKALE GEÇİLMEZ İFADESİ aslina bakarsak İSTANBUL İÇİNDİR”

Erdoğan: Doğduğumuz tek il burası. İstanbul tarih itibarıyla tek payitaht. Tarihin kayıtlarında müstesna tek yeri var olan ve beynelmilel camiada gıpta ile bakılan tek şehir. Kimler İstanbul’u kendisinin Strateji kayıtlarına almadı ki. Bizim İstanbulla ilişkimiz ise sevgili Peygamberimizin müjdesine dayalı olandı. Onun amaciyla 1453 çok anlamlıdır. Bunun karşısında olanlar, işte yolcu olaylarında yaşadık, ‘Zulüm 1453’de başladı’ diye duvarlara ova yazanlar Haçlı zihniyetinin içimizdeki uzantılarıdır. En nihayet Çanakkale’de mücadelede Niçin verildi? amaç Çanakkale’yi aşıp, İstanbul’a gelmekti, girmekti. Gazi Mustafa Kemal’in liderliğinde o vakit ‘Hey 15’li 15’li’ probleminde o kınalı kuzular, yavrular, hepsi tıp öğrencileri vesaire. Beklenen sayıda asker yok. Teknoloji ise hepsi düşman kamplarının içerisinde. Ve Seyit Onbaşı benzeri kendini o yola vakfeden Mehmetçiğimiz Çanakkale’de onlara geçit vermediler. İstanbul orada Sanki virgül değil noktayı koydu. Çanakkale Geçilmez ifadesi İstanbul içindir. Avusturalya, tertemiz Zelanda buraya geldi. Neydi dertleri? İstanbul’du.

“SİYASETE BAŞLADIĞIM İLK YER BEYOĞLU GENÇLİK KOLLARI”

Oturduğun bu kent rastgele tek kent değil. Biz de bu sevdayla bu şehre aşık olduk. Benim doğduğum, büyüdüğüm yer İstanbul’un müstesna yerleri değildi. bendeniz Kasımpaşa’da doğdum. Onun da tarihi önemliydi. Osmanlı okçuların yetiştiği yerin kenarında var olan mahallede, iki odalı kirada oturduğumuz hanede büyüdük. Binali bey de aslında Kasımpaşalı’dır. Onun da mazisi oradan başlar. O Erzincan’dan çıktı geldi. Yollarımız bu davada bütünleşti. 40 senelik siyasi geçmişim var. Siyasette şu andaki siyasi partilerin başında olanların gençlik kollarından yetişip buraya geleni yok. Kimisi gökten zembille inmiş. İlk başladığım yer Kasımpaşa. Beyoğlu Gençlik Kolları’ndan başladık. Büyükşehir Belediye Başkanlığına attığımız adımdan ardindan İstanbul aşkımız orada şekillendi. O vakitki kaza belediye başkanlarımızla elele verdik. Dünyadaki yapılan yerleri de incelemek suretiyle adımı attık, çok kısa vakitte çok çok ağırbaşlı yatırımlar sığdırdık.

“İSTANBUL HABİTAT’A ‘DÜNYANIN EN TEMİZ ŞEHRİ’ OLARAK GEÇTİ”

Yatırımlarımızın rakamsal olarak boyutu tanım edilemeyecek civarindan büyüktü. Başarıda insan, bilgi, finans idaresi çok önemli. Bu üç şeyi başardığınızda gerisi geliyordu. Yatırımlarla birlikte İstanbul’u ulaşımdan üstyapıya, deniz taşımacılığına önem verdik. Binali Bey’i İDO’nun başına getirdik. Çok ağırbaşlı adımlar attık. Herşeyden ehemmiyetlisi CHP’nin tanımı var olan çöp, çukur, çamuru İstanbul’u kurtarmamız lazımdı. Süratle attığımız adımlarla İstanbul’u, tek senesi bulmadı, çöp yığınlarından kurtardık. Habitat iki toplantısı vardı o zaman. Şu andaki Daha önceki Spor Sergi Sarayı’nın içinde yapıldı. netice bildirgesinin içerisine ‘dünyanın en temiz şehri olarak’ girdi. Bu çok manidardı.

“SU KONUSUNU ISTRANCA VE MELEN’DEN GETİRDİĞİMİZ HATLA ÇÖZDÜK”

Şu anda 5 milyon 350 bin haneye İstanbul Büyükşehir Belediyesi doğalgazı vermiş durumda. Şu anda sema kirliliği yoksa nedeni bu. Su mevzusu vardı. İki kanadı vardı. tek Ömerli tek de Terkos kanadı. Istranca dağlarından Terkos’a suyun gelmesi gerekiyordu. 140 km. dağları delerek Terkos’a suyu getirdik. Anadolu yakasında da Melen’den 180 km. Oradan Ayrı olarak İstanbul’a suyu getirdik. Sağolsun Veysel Eroğlu Bey, İSKİ genel Müdürümüzdü. Bunun deplase edilmesi lazım dedi. Bununla alakalı olarak da Boğaz’ın içinde o vakitki Reno aracının geçeceği borular yerleştirildi. Şu anda sıkıntı olsa deplase edilecek şekilde sistem o noktada hazır. Biz o vakit Reno aracına bindik ve oradan geçtik.

“AK PARTİ BELEDİYECİLİĞİ İLE BİR ŞEY YAKALADI”

Ikarus otobüsleri vardı. Bunların içinde yolcu insanı Sanki çıldırtı. O zamanlar koltuklar mazotlu bezlerle silinirdi. Havalandırma sistemi yoktu. İstanbulumuza evvel kez Mercedes otobüslerini biz soktuk. 6 bin küsur şu anda Mercedes otobüsü var. Bizden sonraki arkadaşlar sağolsun Metrobus olayını getirdiler. Raylı sistemde yatırım belli tek süre uzunca sürüyor. Lastikli sistemde çok dahada acele güzergahlar yapılabiliyor. bu adımlar da atıldı. İstanbul AK Parti belediyeciliği ile tek şey yakaladı. Şimdi tertemiz projelerle bu işler çok dahada değişik olacak. Bunun yanında tarihi eserlerle alakalı atılan adımlar, bunlar İstanbul’a çok çok şey katacak.

“KARŞI taraf PROJE DEĞİL İDEOLOJİK MEKANİZMAYLA ÇALIŞIYOR”

Şu anda bu 4’lü mekanizma aslında tek belediyecilik anlayışıyla veyahut projeye dayalı tek anlayış üzerinden değil ideolojik mekanizmaya oy toplamanın çabası içerisinde. Malesef etnik yapı üzerinden oy toplama zihniyeti var. Bölgesel milliyetçilik açısından oy toplama gayretleri var. Babadan evlada geçme particilik zihniyeti var. AK Parti belediyeciliğinde ise biz eserlerimizle konuşuruz diyoruz. Halkımızdan eserlerimiz amaciyla oy istiyoruz. Halkımız bizim projelerimizi görsün ve size inanıyoruz, laf verdiğiniz vakit adina getirirsiniz anlayışla oy vermesi noktasında hazırlıklarımız var. Şu anda arkadaşlarımın hepsinin ağırbaşlı proje hazırlıkları ve yollar yürüyüşü var. Bizim ekibimizin şu anda İstanbul’da Binali Bey’i layık gördük. İstanbul sıradan tek kent değil. İstanbul’a bizim koordinatör olarak koyduğumuz büyükşehir belediye başkanı aynı zamanda İstanbul’da 39 belediyeyi de koordine edecek. Bizim AK Partili belediye ve Cumhur İttifakı olarak ne civarindan belediye alırsak bunun koordinasyonunu Büyükşehir Belediye Başkanımız uygulamak suretiyle farklılığını alana koyacak. İDO, Ulaştırma Bakanlığı, Başbakanlık.

“CHP’NİN ANKARA ADAYI SENET MAFYASI GİBİ ÇALIŞIYOR”

Karşı tarafın adayı Beylikdüzü’nde belediye başkanlığı yapmış. Burası kaza belediyesi değil. tek hatri sayilir büyüklükte şehir. deney burada çok çok önemli. Aynı şey Ankara amaciyla de geçerli. Mehmet Özhaseki sıradan tek belediye başkanı var. 5 asama Kayseri’nin belediye başkanlığını yapmış, 25 sene. derhal peşinden Çevre Şehircilik Bakanlığı ki, belediyenin üst limiti. dahada ardindan tertemiz yönetim sisteminde bu kez Mehmet Bey’i mahalli idarelerden sorumlu genel reis yardımcısı olarak yanıma aldım. Ankara’ya ama bunun benzeri tek belediye başkanı yakışır dedik. Karşısına CHP’nin çıkardığı aday senet mafyası benzeri çalışıyor. İzmir’e ise belediye başkanlığı tecrübesi olan, mebus ve bakanlık yapmış var olan arkadaşımız var.

“MEYDANLARIN DİLİNE BAKARSAK KATILIM ÇOK YÜKSEK OLACAK”

Bu seçimlerde benim düsünceme göre anket firmalarının hepsi iflas edecek. Çok sayıda anket firmalarıyla neden belediyelerimizin neden bizim Bir takım çalışmalar var.Bakıyoruz ki birbirinden öylesine ırak neticeler önümüze geliyor ki, belli ki bunların hiçbirisi tutturamayacak. Ya sipariş üstüne yapıyorlar veyahut birbirleriyle denekler üzerinde Ayrı olarak çalışmaları var. Şu andaki görsel biz yüzde 85-86 katılımları ülkemiz gördü. Bunu yeryüzünde gören memleket yok. Bu seçimde olur mu, olmaz mı? Konuşmalarımda katılama özellikle vurgu yapıyorum. Bu katılımı sağlayacağız ki allahın izniyle seçenek neticeleri üzerinde çok dahada değişik etki doğuralım. Demokrasi yerelde başlar çogunlukla değil. Geneli kuvvetli kılar. Burada özellikle büyükşehirlerde, 30 hatri sayilir büyüklükte şehirde seçenek ve katılım çok çok önemli. Halkımızın katılımı bizim amaciyla önem arzediyor. Meydanlardaki dile bakarak değerlendirirsek katılımın çok olacağına inanıyorum.

“MEYDANLARDA SÖYLEDİM: BU TRENDEN İNEN BİR dahada BİNEMEZ”

Biz diyoruz ki, ey sevgili, bu işi ihmal etme. Sen gel ama gelmeyeni de al gel. Meydanlar tek siyasi partinin, ittifakın bu ülkeye dahil söyleyeceği sözün asıl yeridir. Miting alanları Sanki siyasetin tek Kırkpınar’ıdır. Şu anda diyelim ki aday yapmadınız. Gidiyor olmayacak tek siyasi partiden aday oluyor. İl vermeyeceğim, bunlara ikaz vermemiz lazım. Bu trenden inen tek dahada bu trene binemez. Bakıyorsun bizim partimizin elemanı, ayrılıyor, belli tek vakit geçiyor, kazanıyor orayı, tekrar dönmek istiyor.  İster istemez teşkilatımız ‘Bu bize hainlik etti, ne olur almayalım’ diyor. O da haklı. Biz dava olarak bakıyoruz. Davaya hainlik edenin orada yer alması olacak iş değil. Biz şimdi bu küskünler ordusu alana gelmesin diyoruz. Sizler de affedici olacaksınız diyoruz. Buraya sen gönlünü vermişsen, dava adamıysan davada da küslük olmaz. İman varsa yengi kaçınılmazdır.

“MEYDANLAR DA GÜZEL AMA BU TABİ ÇOK dahada MÜESSİR”

Gençler çok dinamikti. O günkü programda gençliğimize var olan inancım güvenim dahada da arttı. Ankara dışından gelen gençlerimiz de vardı. Sordukları suallerle tek kez farklıydılar. filhakika Türkiye’deki memleket sorunlarının dört tek istikametten çevreleyerek iyi tek çerçeve alana koydular. Sorularda ciddiyeti, kararlılığı gördüm. Bizi basit kolay bırakmak istemediler. Bilinen döner ikramı vardı. orada da Ayrı olarak birlikte olduk. Oradaki muhabbetimiz işi dahada da koyulaştırdı. Rakamlar da çok ağırbaşlı rakamlardı. Twitterde iki milyon 100 bin, facebookta 770 bin, RTÜK’den 10 milyon 700 bin rakam aldık. Gençlerin bereketi oldu. Bundan sonraki süreçte burayı ihmal etmemek lazım. Bunun üzerinden gitmekte yarar var. Meydanlar da iyi ama bu doğal çok dahada müessir. tek de Üsküdar’da Nev Mekan’da gençlerle iyi tek program oldu. Ama bunun benzeri tek altyapısı yoktu.

“YUSUF O PROVOKATÖR KADINA TAM BİR AHLAK DERSİ VERDİ”

Meral Hanım’ın yandaşları bu, diğer tarafı Yusufumuzun duruşu bu. Kaldı ki, Yusuf’un da bu erken tek defin olayı vardı. Yanılmıyorsam amcası rahmetli oldu. Aradaşlar onu bu akşam onu buraya çağrı ettiler. Çıktı buraya geldi. Mensubu olduğu partinin broşürünü dağıtıyor. Gençlik senelerimizde yaptığı şeyi yapıyor. Yusuf’u şahsım ve milletim yerine kutluyorum. Demek ki lise mezunu olarak bizim bunun benzeri gençlerimiz var. O provokatör kadına ve temsil ettiği zihniyete tam tek ahlak dersi verdi. Bundan anne adayi Meral’in de  ders alması lazım. Senin yandaşların bunlar, diğer tarafta Yusuf. Olayı makarnaya Niçin getiriyorsun. O CHP’nin işi. Milleti ‘göbek kaşıyan’, ‘makarnacılar’ diye yaftalayan onlar. Biz belediye olarak fakir, fukaraya her biçimde yiyecek içecek dağıtırız. Bu bizim yasamsal hükümet anlayışımızın gereğidir. Yusuf ona siyasi ahlâk dersi verdi elhamdülillah. O da Yusuf olarak hangi Yusuf’un izinden gittiğini biliyor. Onun amaciyla gözlerinden öpüyorum.

“ADAMIN KADEH TOKUŞTURMASI NORMAL! BUNU TAKİP EDECEĞİZ”

15 Temmuz 2016 bu devlete karşı vuruş girişimi olayında iki şey var. tek 23.15 tek de 01.15, iki saat ara. Bay Kemal 23.15’de Atatürk Havaalanı’na giriyor. FETÖ’cüler tankların arasından Bakırköy Belediyesi’ne gönderiyor. 01.15’de indiğimizde onbinler havaalanında. 16 saat orada kaldım. Valimiz, 1. silahlı güç Komutanı zamani yönettik. Bunların genel başkanı kalkıp da oradan tankların arasından kaçıp Bakırköy Belediyesi’ne giderse arkasından gelenlerin de Bulgaristan’da bu olay oldu. Kadeh tokuşturması, geceyi eğlenerek geçirmesi çok çok anormal değil. Biz bunların takibini süreceğiz. Bunu bırakamayız. Bu erkek Edirne’de belediye reis adayı. Bunlardan vatana yarar gelmez. Kılıçdaroğlu’nun tek yanlışı değil ki? Adalar’da belediye reis adayı. Bay Kemal İstiklal Marşı okuyor, adayı okumuyor. Şu anda Türkiye’de HDP’liler kongrelerinde İstiklal Marşı okumaz, Hem de bayrağımızı dahi asmazlar. ara ara küçük ebatta astıkları olur, o da çekindiklerinden. Bay Kemal bunlarla ortaklık yapıyor. Bunlar Türk siyasi hayatına istikamet verebilir mi?

“BİRİ KADEH KALDIRIYOR genel BAŞKANI İSE ÇAY KAHVE YUDUMLUYOR”

Benim kişi bizim partimize girmeye tevessül etti. ardindan Bir hayli arkadaşlarımız bu adamların menfi yönleri var, bize yakışmaz dediler. Biz de bunu yaklaştırmayalım dedik. “36 sene evvel haberdar değildik” diyor “Şimdi haberimiz var diye eğleniyor”. FETÖ’cülerin itibarına kadeh kaldırıyor. bütün bu olanlardan haberdar. genel başkanları Zati çay ve kahve eşliğinde darbeyi izliyor. Birbirlerinden farkı yok. al tek tanesini vur ötekine, durum bu.

“O BELEDİYELER PERSONELİN MAAŞLARINI ÖDESİNLER YETER”

Yerel seçimle, genel seçimin döneminden evvel bu tür adımların atılmasını artık benim milletim tefrik etmesi lazım. Bu tür ahenk gösteren ücret türbülanslar alana getirilmeye çalışması, eğer kuvvetli tek iktitdar varsa kolayca savuşturur. seçenek döneminden evvel bu yola tevessül etmeleri, kendilerinin bu işi anlamadıklarını alana koydu. tek anda zit köşe oldular. dahada evvel 7500’ü görmüşlerdi, bu rakamı yakalayacaklarını düşündüler. Yayınladıkları raporda seçimlere tek ay kala  rapor yayınlayamayacağız diye İzah uygulamak zorunda kaldılar. T.C. artık bu tür şeyleri yutmuyor. tarım Bankası’nın aldığı netice, bunun sendikasyon olarak göstergesi. Bunun yanında Amerikası, onların orada dünyayı söğüşleyen mekanizmaları da bu işin tutmadığını, yutulmadığını gösterdi. Bu zamani Hazine Maliye Bakanlığımız ve başka arkadaşlarımızla bu işi atlattıkları gibi, enflasyon geriliyor, politika faizlerinde ortada Bankası’nın belli duruşu var, kurlarda lehte gelişme başlamış vaziyette. İdeal konumda olmasa da müspet olacağı anlaşılıyor. mahalli seçimde kim kazanırsa kazansın, bu kazananlar Türkiye’de ekonomiyi yönlendirebilecek mi? bunun benzeri tek inisiyatifleri var mı? Yönlendirecek var olan kim? tekrar şahsım ve kabinem. Biz yönlendireceğiz. Bunlar sanki mahalli yönetimde aldıkları neticeyle Türkiye’nin ekonomide geleceğini atama edeceklermiş benzeri havanın içerisine giriyorlar. Onlar tek defa aldıkları belediyeyi yönetim kabiliyetini alana koysunlar yeter. çalisan maaşlarını ödesinler yeter. Onu başaramayacaklar.

“DEVLET BANKALARI O BELEDİYELERE EL KOYARSA ŞAŞIRMAYIN”

İşi merkezi yönetimle sürdürmesi başka tek şey.

Özellikle hükümet bankalarından el koyma gelirse şaşmayın. Bu programda bunu söylediğimizi kayıt altına alalım.  Ekonomiyi merkezi yönetim şekillendirir. Merkezi yönetimde güç varsa o vakit da belediyelerde güç olacaktır. Biz HDP’li belediyelere dahi imkanları yoktu biz onlara merkezi yönetim olarak su yoktu, su götürdük. İzmir susuzdu. İzmir’in Gördes Barajı’nı çözerek İzmir’e su verdik. Şu anda İZBAN vaziyetimiz nedir? Binali bey biliyor bunu…

Binali Yıldırım: Dörtte üçünü Demir Yolları karşıladı, dörtte tek tanesini belediye karşıladı. Şu anda İzmir’in toplu taşımasının belkemiğini oluşturan yegane hat bu. İZBAN  olmasa İzmir’de toplu ulaşım felç.

Erdoğan: Bu da T.C. Ulaştırma Bakanlığı devreye girmemiş olmasa İzmir Belediyesi bunu yapabilecek güçte değildi.

Yıldırım: Sayın Baykal’la temelini attık sayın Kılıçdaroğlu ile açılışını yaptık.

“ÖNÜMÜZDE problemli BİR DÖNEM YOK ARTIK, HUZURLUYUZ”

Halkıma vereceğimiz en mühim mesaj, Türkiye’nin tek numaralı baş belası terör. Yatırımcı biliyorsunuz terörün olduğu bölgeye gelmiyor, girmiyor. Bu noktada da Türkiye’de doğu Anadolu, Güneydoğu Anadolu bölgelerimizde oranın evlatları dahi yatırımdan kaçınıyor. seçenek sonrası çok değişik tek çalışmaya gideceğiz. Biz onlara diyoruz ki, her biçimde güvenceyi vereceğiz. mevzu hakkinda olarak portföyü hızlandıracağız. Stratejik yatırımlar ile alakalı büyükşehirlerimiz Sanki 6. bölgedeki teşviklerimiz nelerse aynı imkanları Zati tanıyoruz. Bu tür yatırımcıları, girişimcileri çekmek amaciyla yoğun tek faaliyetin içerisine gireceğiz. Önümüzde tek sıkıntılı asama yok. 4,5 sene önümüz rahat, huzurluyuz. Bizler ağırbaşlı manada yatırımcılar bulmak suretiyle, şu anda hazır bekleyen yatırımcılar var. beynelmilel marka diyebileceğimiz yatırımcılar var. İstihdamda çok ağırbaşlı tek imkan doğacak. Şu anda bunların hepsi masamızın üstünde. Bir takım görüşmeleri alakalı bakanimiz arkadaşlarım yapıyorlar. 1-2 sene içinde bu yatırımlar neticilerini vermeye başlayacak. Kanalistanbul diyoruz. İstanbul’un altında üç katlı tüp geçit diyoruz. Bunlarla alakalı talipler hazır. Onlar geleceği görmek istiyorlardı. Seçimden ardindan görecekler.

“TURİZMDE 40 MİLYONU BULDUK BU RAKAM 50’YE ULAŞACAK”

Yaz mevsiminin gelmesiyle turizmde ağırbaşlı patlamamız var. 40 milyon dışarıdan 6 milyon kendisinin turistlerimiz olmak üzere. amaç allahın izniyle 50’nin üstüne çıkacağız. Tarım, tarım endüsrtisi, müdafaa sanayinde değişik gelişmeler var. beynelmilel planda dayanışma olduğumuz ülkeler var. müdafaa endüstri ihracatı ağırbaşlı manada artıyor. Bunlar mahalli yönetimlerle olmaktan çok bizim çogunlukla atmamız koşul olan adımlar. Yereldeki arkadaşlarımıza topu atabilirsek, onları dinleme fırsatımız olur.

Zeytinburnu Belediye reis Adayı Ömer Arısoy: 9 bin 760 otopark hizmete alacağız. Haftanın 6 bugünü sektör var. Bunları sabit sektör haline getirmeyi planlıyoruz. 10 senede allahın izniyle Zeytinburnu kentsel dönüşümü planlayacağız.

 

 

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir