• Anasayfa
  • >
  • Güncel
  • >
  • Üst düzey ABDli yetkililer: Türkiye’nin S-400 satın almasıyla NATO büyük bir krizle karşı karşıya

Üst düzey ABDli yetkililer: Türkiye’nin S-400 satın almasıyla NATO büyük bir krizle karşı karşıya

Times gazetesine konuşan üst düzey Amerikalı yetkililer, S-400 krizi hasebiyle ABD’nin Türkiye‘yi F-35 programından çıkarmanın doğru tek karar olduğunu ama yaşanan krizin NATO amaciyla ağırbaşlı tek mesele olduğunu söyledi.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ Daha önceki Genelkurmay Başkanı Yardımcısı Jack Keane, ‘NATO’nun on yıllar süresince bunun benzeri tek kriz yaşamadığını’ söylerken ABD’nin Daha önceki Ankara Büyükelçisi Eric Edelman da “ABD ile ülkemiz arasındaki kriz derin ve uzunca sürebilir” diyor.

ülkemiz ile AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ arasındaki ilişkilerin S-400 satışı hasebiyle gittikçe kötüleştiğine dikkat çeken gazetenin haberinde şu ifadeler var:

“ABD müdafaa Bakanlığı Pentagon yetkilileri, Türkiye’nin milyarlarca dolarlık F-35 Lightning II müsterek harp uçağı programından çıkarılmasının kaçınılmaz olduğunu söyledi. Yetkililer, Türkiye’nin S-400 silah sistemi operasyonlarına beş sene süresince danışmanlık yapacak Rus teknisyenlerinin F-35lerin süper-gizli teknolojilerine ait verileri toplayabileceğini ifade etti.

Ankara ve Washington’un aldığı kararlar, S-400ler operasyonel olduğunda, Türkiye’nin artık, Rusya’nın Batılı müttefiklerine karşı askerli hamlelerinin caydırıcı olmasında kilit ehemmiyete sahip NATO’nun sema müdafaa ağlarının tam parçası olamayacağı mananına geliyor.”

“NATO ÜLKELERİ içinde BÖYLE BİR GERİLİM YAŞAMAMIŞTIK”

Trump’ın bağımsız danışmanlığını yapan Daha önceki Genelkurmay Başkanı Yardımcısı General Jack Keane, ABD’nin kararıyla alakalı Times’a şu izahı yaptı:

“ABD, Türkiye’ye F-35 satışını iptal etmekte halkı ama bu NATO amaciyla ağırbaşlı tek mesele oluşturuyor.

S-400 sistemini satın almak, NATO’nun Rusya askeri sistemlerine karşı izlediği politikayı Sahiden tehlikeye atıyor ve bu onay edilir tek durum değil. On yıllar süresince NATO ülkeleri arasında bunun benzeri tek gerilim yaşamamıştık.”

Keane, ‘NATO üyesi tek Müslüman devlet’ var olan Türkiye’nin, “Orta doğu ve Asya’ya erişim açısından ve birlik içinde stratejik olarak en hatri sayilir büyüklükte ehemmiyete sahip olmasından dolayı” kıymetli tek NATO üyesi olduğunu da vurguladı.

“ABD İLE TÜRKİYE ARASINDAKİ KRİZ DERİN VE UZUN”

Gazeteye konuşan Daha önceki üstü düzey Pentagon yetkilisi ve ABD’nin Daha önceki Ankara Büyükelçisi Eric Edelman da şunları söyledi:

“ABD-Türkiye ilişkileri ağırbaşlı tek krize sürükleniyor, derin ve uzunca sürecek tek kriz olacağından şüpheleniyorum. ülkemiz tek müddettir emin tek NATO üyesi değildi ama tekrar de perişan müttefikleri dışlayacak tek mekanizma yok. ülkemiz mühim tek ülke. Tam demokratik tek Türkiye, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ve NATO’nun kuvvetli tek müttefiki olabilmektedir ve olmalıdır da.”

Times’a konuşan tek başka üst düzey diplomatik kaynak da Erdoğan’ın hükümet Başkanı Putin ile anlaşmasının ‘Rus liderin NATO’yu baltalama planlarının faydasına olduğunu söyledi.

Haberin devamı şöyle:

“Türkiye’nin S-400 sistemini satın alması ve Amerikan Patriot sema müdafaa sistemini reddetmesi, Türklerle askeri işbirliğinin devamı ile alakalı Sual işaretleri doğurdu.

Pentagon yetkilileri, Türkiye’nin resmi olarak F-35 programından çıkarılması kararının yasamsal önemdeki stratejik ilişkileri değiştirmeyeceğini söylüyor. Ama şimdiden, gelecekte yapılabilecek ve ülkemiz sema sahasının kullanılmasının mühim tek oyun üstlendiği askeri tatbikatlara değin Sual işaretleri oluştu.

“KARARIN EKONOMİK SONUÇLARI DA OLACAK”

NATO’nun İncirlik sema üssünü kullanımına değin de Sual işaretleri var.

Pentagon aylardır, S-400 sistemini satın almanın Türkiye’nin F-35 programını rizikoya atacağı uyarılarında bulunuyordu. Ama ak Saray’dan gelen çelişkili işaretler Erdoğan’a ülkesinin Daha bu sistemi alabileceği güvenini verdi.

Türkiye’nin satın aldığı dört F-35 uçağı Daha ABD’de ve orada kalacak. 100 uçaktan art kalanlar amaciyla yapılan sipariş iptal edildi. Arizona’daki Luke sema kuvvetleri üssünde eğitimde var olan Türk pilotlarının hepsine ülkeyi terk etmeleri amaciyla 31 Temmuz’a civarindan süre tanındı.

Kararın ahenk gösteren ücret neticeleri da olacak. Çok Emelli harp uçaklarının 900’den çok parçası Türk üreticilerin elinden çıkıyor. Şimdi ABD, bu parçaların imalatı amaciyla F-35 programındaki başka müsterek devletlere yönelecek. Bu yönelimin maliyeti de takriben 600 milyon dolar olacak.”

BBC
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir