• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • Kenya’da ‘regl olduğu’ için sınıftan kovulan öğrenci intihar etti

Kenya’da ‘regl olduğu’ için sınıftan kovulan öğrenci intihar etti

  • Comments Off

başşehir Nairobi’nin batısındaki Kabiangek’te yaşanan olayda, söylentilere göre 14 yaşında olan kız, ders esnasında regl oldu ve üniforması lekelendi. Öğrencinin, öğretmeni tarafından ‘pis’ denilerek sınıftan kovulduğu belirtildi.

ANNE, KIZININ CANSIZ BEDENİYLE KARŞILAŞTI

mahalli medyaya İzah yapan anne, kızının evvel kez regl gördüğünü ve yanında ped benzeri rastgele tek malzeme olmadığını söyledi. Okuldan geldikten ardindan kızının olanları kendisine anlattığını belirten anne, su almak amaciyla gittiği tek sırada kızının hayatına kıydığını kaydetti.

AİLELER, mektep ÖNÜNDE EYLEM YAPTI

Yaşananlara reaksiyon gösteren 200 civarindan anne mektep önünde idaresi protesto etti. Aileler hemide öğretmenin tutumunu, hemide yöneticilerin ataletin kınadı. Yolu kapatan ailelerden beş kişinin gözaltına alındığı açıklandı, zabita kalabalığı dağıtmak amaciyla biber gazı kullandı. Okulun belli tek süre tek vakit eğitime ara verdiği belirtilirken, olayla alakalı tahkikat başlatıldı.

YASA VAR AMA UYGULANMIYOR

Kenya 2017 seneninde okullarda kız öğrenciler amaciyla ped bulundurulmasını mecburi kılan tek yasal düzen etmeyi yürürlüğe sokmuştu. ama uygulamada yoksun kalınması dahada evvel de parlamentonun gündemine gelmişti. Bunun da ötesinde Kenya başta olmak üzere Sahraaltı Afrika’da regl dönemleri amaciyla koşul olan hijyenik malzemelere ulaşmakta hatri sayilir büyüklükte sıkıntı yaşanıyor. UNESCO’nun 2014 seneninde yaptığı tek araştırmaya göre her 10 talebeden biri regl dönemlerinde okula gidemiyor, bu da her sene tek mektep döneminin yüzde 20’sine tekabül ediyor.

Kenya'da 'regl olduğu' amaciyla sınıftan kovulan öğrenci intihar etti
önceki haber «
sonraki haber »