• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • İran: ‘Suudi tesislerine saldırsak tamir edilecek bir şey kalmazdı’

İran: ‘Suudi tesislerine saldırsak tamir edilecek bir şey kalmazdı’

Birleşmiş Milletler (BM) 74. genel heyeti amaciyla ABD’de bulunan İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ basınına açıklamalarda bulundu. Suudi Arabistan’ın ulusal yakit şirketi Saudi Aramco’ya ait yakit tesislerine düzen eden hücum ile alakalı konuşan Zarif, ABD’nin bu konuyla alakali İran’ı suçlamasının anlaşılmaz ve mantıksız olduğunu söyledi. Washington’un tek hedefinin saldırıları yalan neden ederek bölgedeki askeri varlığını arttırmak olduğunu argüman eden Zarif, “İran eğer bu saldırıların arkasında olsaydı, Suudi yakit tesislerinde onarım edilecek hiçbir şey kalmazdı” ifadelerini kullandı.

ABD ile yapılabilecek mümkün tek müzakere konusuna da değinen Zarif, eğer Washington’un hazır olması seklinde İran’ın da hazır olduğunu söyledi. Zarif diger istikametten diyalog yoluna giden somut tek adım olarak yaptırımların kaldırılması gerektiğini belirtti.

“Saldırının arkasında İran var”

Suudi Arabistan Dışişlerinden sorumlu hükümet Bakanı Adil el-Cubeyr, yaptığı nihayet izahta İran’ın saldırının arkasındaki ad olduğuna emin olduklarını belirterek Aramco soruşturmasının yakın vakitte tamamlanacağını belirtti.

Serkan Bayar

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir