Müteahhitlerin rant oyunu

Turistlerin popüler adresi İzmir’in Çeşme ilçesinde, bazı inşaat firmaları otel yapmak üzere izin alıyor. Turizm teşviklerinden de faydalanan firmalar, otel adina rezidanslar inşa edip, buraları da ev olarak satıyor.

Yapılanların Çeşme’de turizmcileri rahatsız ettiğini ve haksız rekabete kapı araladığını söyleyen turizmci Abdullah Aküzüm, önlem alınmasını istedi. Turizmcilerin otel yaptıktan ardindan her şeyin mevzuata ahenk gösteren olması seklinde işletme dokümanı alıp, derhal peşinden turizm yatırım dokümanı ile sıfır gümrük, sıfır KDV avantajlarından faydalandığını söyleyen Abdullah Aküzüm, “Burada amaç yatırım yaparak istihdamı sağlamak. Ama ne yazık ki bu rezidanslar, apart isminde kalkıyorlar Kültür ve Turizm Bakanlığı’ndan yatırım teşvik dokümanını alıyorlar. Götürüp belediyenin önüne koyuyorlar, bayındır da aldıktan ardindan turizm Emelli otel inşa etmek amaciyla yapı ruhsatı alıyorlar. Ama otel yerine rezidans yapıp satıyorlar” dedi.

Turizme açılan bölgelerde turizm emeliyle kurulacagi bildirilen turistik oteller yerine, bu bölgelere rezidanslar yapıldığını ama Çeşme’nin dahada çok ecnebi gezgin ağırlaması amaciyla yatağa ihtiyacı olduğunu, imara açılan turizm alanlarında otel inşa edilmediği amaciyla istenilen yatak kapasitesine ulaşılamadığını kaydeden Aküzüm, şunları söyledi:

“Çeşme istediğimiz yatak kapasitesine ulaşamadığı amaciyla biz turizm sezonunu 12 aya çıkaramıyoruz. Çünkü uçak kaldıramazlar. 40 bin yatak olması lazım ki tur operatörleri tek sene evvelce uçağı kiralasınlar. O vakit da mesele kalmaz. Ayrı olarak Çeşme kaliteli tek bölge. Her şey dahil değil. Bize kaliteli ecnebi gezgin gelmek istiyor ama ne yazık ki acenteler yatak kapasitesinden dolayı getiremiyor. Şu anda nitelikli yatak sayısı 15-16 bin civarında, pansiyonlarla birlikte 20 bini buluyor. Yatak kapasitesini artırmak amaciyla otellere gereksinim var.”

OTEL OLARAK YAPIP ev OLARAK SATIYORLAR

Ekinoks İzmir Çevre ve Kültür Derneği’nin Başkanı Başak Yasemin Kumaş da, Çeşme’de turizm gelişme alanları olarak duyuru edilen bütün parsellerin aslında Yalnızca turizm emeliyle kullanılabileceğini, buralarda turistik tesis dışında tek şey yapılamayacağını ama kazada Vaziyetin bunun benzeri olmadığını belirtti. Kumaş, “Burası turizm geliştirme alanı, burada tek sürü yapı var. tertemiz yapılan inşaatlar var ama hiçbiri otel değil. Yaz -kış turizm yapabiliriz çünkü termal var, muhteşem tek coğrafyamız var. ama devamlı ev yapıp satıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımız, Sayın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, belediyeler, mevzu hakkinda netlikle çalışma başlatmalı” dedi.

Turizmin önünde engel teşkil eden bu yapılaşmanın önüne geçilmesi ve hakikat turizm yatırımları amaciyla seferberliğe gereksinim duyulduğunu kaydeden Kumaş, “Bodrum ve Muğla’da nasıl bu yapıldıysa, Çeşme’de de bunun yapılmasını ve acilen önlem alınmasını istiyoruz. Burada yapılan otellerin yüzde 80’i ev olarak kullanılıyor” dedi.

‘ÇEŞME’NİN RANTINI İNŞAAT FİRMALARI YİYOR’

Çeşme’nin rantını inşaat firmalarının yediğini öne süre gelen Başak Yasemin Kumaş, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kültür ve Turizm Bakanlığı, otellere yüzde 20’ye civarindan satış yapma ile alakalı müsade verdi. Bu turizm çeşitliliği açısından mühim ama Bir hayli firma hatri sayilir büyüklükte bölümünü veyahut yüzde 100’ünü ev olarak satmaya çalışıyor. devamlı inşaat sektörü kazanıyor. Turizmcilerin ve turizm otelcilerinin, belediyenin bu konuyla alakali reaksiyon göstermesi lazım. Çocuklarımızın geleceği açısından bu yazlık fikrinden artık vazgeçmemiz gerekiyor.”

Çeşme’deki 6 sene evvel konutlardan satın alan evli ve iki çocuk annesi doktor Sevda Binel, “Aldığım yerin otel olarak inşa edilmek üzere izin aldığını bilmiyordum. Çeşme’yi çok seviyorum. Dünyanın en iyi yeri. bendeniz burayı çok iyi niyetle aldım. Ama gördüğüm kadarıyla çok hatri sayilir büyüklükte meseleler var. Turizme ve doğaya zararı büyük. Zira altyapı problemleri çözülmeden bunlar yapılmış. bendeniz netlikle betonlaşmaya karşıyım. Çeşme bu vaziyete getirilmemeliydi. dahada da devamı gelecek, dahada da betonlaşacak. ardindan ne olacak? Başka Çeşme yok” dedi.

Çeşme’de yaşayan Yaşam Koçu Semiha Çil de, vaziyete reaksiyon göstererek, “Çeşme rezidans olacak tek yer değil. Gitsinler İstanbul’a, New York’a yapsınlar. Burası tatil beldesi. Buraya dinlenmeye geliyoruz. İnsan yeşille dinlenir. Rezidanslarda ne oturulur, ne yaşanır ne de dinlenilir. Kınıyorum. Çeşme benzeri tek yere rezidans yapılmasını kınıyorum” dedi.

bodrum Çeşme Çevre ve Şehircilik Bakanı Çocuk doktor istanbul izmir Kültür ve Turizm Bakanlığı Muğla New York tatil tayyare
nihayet güncelleme: 17:47 25.09.2019
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir