• Anasayfa
  • >
  • Dünya
  • >
  • Trump için çember daralıyor… Kritik isim de soruşturmaya dahil oldu

Trump için çember daralıyor… Kritik isim de soruşturmaya dahil oldu

Temsilciler Meclisi hak Komisyonu, Rusya’nın 2016 başkanlık seçimine müdahale ettiği ve reis Trump’ın da tahkikat sürecine müdahale ederek adaleti engellediği iddialarına baz alinarak hususi görevli savcı Robert Mueller tarafından yürütülen soruşturmayla irtibatlı olarak Don McGahn’ın ifade vermesini istek etmişti.

Adalet Komisyonu, başşehir Washington’daki mahkemede görülen davada, geçtiğimiz hafta Trump hakkındaki azil soruşturması kapsamında yapılan kamuya açık oturumların ışığında, McGahn’ın Şahit olarak dinlenmesinin dahada da mühim vaziyete geldiğini savundu.

Voice of America’nın aktardığına göre davaya bakanimiz hakim Ketanji Brown Jackson, McGahn’un ifade vermesi gerektiği istikametindeki kararını açıklarken, “Başkan’ın tek danışmanı ne civarindan yoğun veyahut zaruri, vatan içi ve ulusal güvenliğe ait duygulu projelere ne civarindan yakın olursa olsun, Başkan’ın bu yetkilinin Yasanın gerektirdiği adımı atmasından alıkoyma yetkisi yoktur” değerlendirmesinde bulundu.

ZORLANAMAZ DEMİŞLERDİ

Yargıç Jackson kararın gerekçesinde, Başkan’ın danışmanlarının bu konuyla alakali salt dokunulmazlığa sahip olduğu görüşünün tek temele dayanmadığını belirtti. Karar, bunun tam tersini müdafaa eden ak Saray’a azil soruşturmasında vurulan tek vuruş olarak yorumlandı.

McGahn, Trump ile alakalı çeşitli soruşturmalar yürüten Kongre asagi komisyonlarının ifade vermeleri talebiyle çıkardığı celplere alan okuyan Trump idaresi yetkilileri arasındaydı. Trump’ın Daha önceki ulusal güvenlik danışmanı John Bolton ve şu anki ak Saray genel Sekreteri Mick Mulvaney gönüllü olarak ifade vermeyi reddeden isimlerdendi. ak Saray ise yöneticilerin ifade vermeye zorlanamayacağını savunmuştu.

AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ ak Beyaz Saray vuruş Donald Trump Rusya savcı
nihayet güncelleme: 09:35 26.11.2019
önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir