• Anasayfa
  • >
  • Ekonomi
  • >
  • Türk doktor, kansere karşı ‘en detaylı görüntüleme’ teknolojisini geliştirdi

Türk doktor, kansere karşı ‘en detaylı görüntüleme’ teknolojisini geliştirdi

Almanya’nın Münih şehrinde etkinlik gösteren ve yöneticiliğini Dr. Ali Ertürk’ün yaptığı Helmholtz Merkezi Doku Mühendisliği ve Rejeneratif Tıp Enstitüsü, en minik kanser hücrelerinin tespitini sağlayan DeepMACT isminde tertemiz derin öğrenme tabanlı algoritma geliştirdi. Tamamiyle şeffaflaştırılan doku veyahut denekte, suni zeka ile en minik kanser hücrelerinin tespitini yapabilen sistem, kanser ve kanser ilaçları araştırma ve geliştirmeleri amaciyla hatri sayilir büyüklükte tek umut niteliğinde.

DeepMACT algoritması, metastazları manuel olarak yapılan tespit yönteminden 300 kat dahada hızlı biçimde yapabiliyor. DeepMACT teknolojisi ile, aylarca süre gelen tespit çalışması saniyeler içinde çok dahada ayrıntılı ve doğru tek biçimde tamamlanabiliyor.

Dr. Ali Ertürk, ekibi ile geliştirdiği DeepMACT görüntüleme teknolojisi ile alakalı bilgi verdi.

“HÜCRELER DETAYLI GÖRÜNTÜLENİP suni ZEKA İLE ANALİZ EDİLİYOR”

Kanser hücrelerinin ve araştırmalarda geliştirilen kanser ilaçlarının bedende nasıl dağıldığını ve birbirleri ile nasıl etkileşimini alana koyan tek görüntüleme teknolojisi geliştirdiklerini belirten Dr. Ali Ertürk, “Bunun temelinde geliştirdiğimiz görüntüleme teknikleri var. Dokuları şeffaf vaziyete getiriyoruz mesele fareyi Tamamiyle şeffaf vaziyete getirebiliyoruz. Lazerli tarama yapan mikroskoplarla bunu tarayarak, milyarlarca hücre içindeki kanser hücrelerini görüyoruz ve suni zeka ile analiz ederek, kanserin nasıl dağıldığını ve gelişimini izleyebiliyoruz” dedi.

“İLACIN KANSERE ETKİSİNİ DETAYLI GÖREBİLİYORUZ”

Ertürk, “Bu geliştirdiğimiz teknoloji dahada evvel geliştirilen şeffaflaştırma teknolojilerinin suni zeka ile birleştirilmiş hali. Çalıştığımız farelerde fareyi Tamamiyle şeffaf vaziyete getiriyoruz. Bunu, sütü suya çevirmek benzeri düşünebilirsiniz. fare cam benzeri olduktan ardindan lazerli mikroskopu kullanarak bütün hücreleri tek tek görebiliyoruz. eğer rastgele tek ilaç önerildiyse kanseri yok etmek için, bu ilacın da o kansere nasıl etki ettiğini ayrıntılı şekilde görebiliyoruz” diye konuştu.

“BAŞARIYI YÜZDE 5’TEN 30’A ÇIKARACAK”

Bu çalışmanın kanser ilaçları araştırma ve geliştirme çalışmalarına hatri sayilir büyüklükte katkı sağlayacağını belirten Ertürk, “Çalışmamızın yakın vakitte kanser ilaçları araştırma ve geliştirmelerinde muvaffakiyet oranını yüzde 5’ten yüzde 30’lara civarindan çıkarabileceğine inanıyorum. var teknolojide bizdeki civarindan ayrıntılı tek izleme sağlanamıyor. Önümüzdeki senelerde bunu ayrım alanlarda da uygulayacağız. Tıp çalışmalarına katkı sağlayacağına inanıyoruz. Bu teknoloji, mesele insandan biyopsiyle alınan doku veyahut parçaların tek hücreye civarindan ayrıntılı tek araştırmasının yapılmasına ve kişiye has tesirli tek ilaç geliştirmesine katkı sağlayacaktır” dedi.

Ertürk ve ekibinin geliştirdiği görüntüleme algoritması AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ merkezli ilmi araştırma dergisi CELL’in tertemiz sayısında da geniş yer buldu.

VDSICO İLE suni uzuv PROTOTİPİ GELİŞTİRMİŞTİ

Ertürk ve ekibi dahada evvel geliştirdiği teknolojilerle organların ayrıntılı haritalarını çıkaran ve tekrar hususi olarak geliştirdiği üç boyutlu ilmi yazıcılarla suni uzuv prototipleri hazırlayan vDSICO ismini verdikleri sistemi geliştirmişti.

Kaynak: DHA

Haber Videosu

: Türk doktor, kansere karşı ‘en ayrıntılı görüntüleme’ teknolojisini geliştirdi

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir