Bakan Ersoy, 2 tarihi eseri Çin’e iade etti

Türkiye’de bulunan ve yabancı tebaalı tek kişi tarafından vatan dışına çıkarılmak istenen Tang Hanedanlığı devrine ait fresk ile Sui Hanedanlığı devrine ait figürün, Çin milletçe Cumhuriyeti‘ne ait olduğu belirlendi. Yabancı tebaalı kişi tarafından bakanlığa teslim edilen iki tarihi eser, Ankara’daki Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde düzen eden törenle Çin milletçe Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Deng Li’ye teslim edildi.

Tarihi eserlerin teslim töreninde konuşan Kültür Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, kültür varlıklarının, geçmişi aydınlatan ve bilim hayatına katkıları var olan hatri sayilir büyüklükte yapıtlar olduğunu söyledi. bakanimiz Ersoy, bu eserlerin ilmi ve sanatsal açıdan bütün insanlığın müsterek değerleri olarak düşünülmesi gerektiğini kaydetti.

“YAPILAN İNCELEMEDE ÇİN KÜLTÜRÜNE AİT OLDUĞU TESPİT EDİLDİ”

Ersoy, Fethiye Müzesi’ne başvuruda bulunan yabancı tebaalı kişinin, iki kültür varlığını getirip, bunların vefat etmeden önce, Fethiye’de yaşayan annesine ait olduğunu ve başka eşyalar ile birlikte kendisinin ülkesine götürme istediğinde bulunduğunu anlatarak şöyle konuştu:

“Yapılan incelemede mevzubahis eserlerin, Çin kültürüne ait olduğuna ait oluşan kanaatimiz sonucunda, kültür varlığı talanından çok muzdarip olmuş tek memleket olmanın sorumluluğu ile Dışişleri Bakanlığımız kanalıyla Çin milletçe Cumhuriyeti yetkililerine, eserlerin resimleri iletilerek, bunların yasal olarak edinilmesinin mümkün olup olmadığı sorulmuştur. Çin milletçe Cumhuriyeti yetkilileri eserlerden biri var olan freskin, milattan ardindan 618-907 yılları arasında varlık göstermiş var olan Tang Hanedanlığı’na, heykelciğin ise milattan ardindan 557-618 yılları arasında karar sürmüş var olan Suı Hanedanlığı’na ait olduğu bilgisini, ilmi raporlarla ülkemize sunmuşlardır. Bunun üstüne bakanlığımızca yapıtı elinde bulunduran kişi ile bağlantıya geçilerek, mevzu ulusal ve beynelmilel boyutu açıklanmış ve bu eserlerin Çin milletçe Cumhuriyeti’ne teslim edilmesi amaciyla bakanlığımıza emanet edilmesi önerilmiştir. İsminin saklı kalmasını istek eden bu kişinin, sürecin başından sonuna dek hep iyi niyetle devinim ettiğini, hiç tek ülkenin kültür varlığının yağmalanmasına vesile olmak istemediğini ve arabuluculuk girişimimiz üstüne yapıtları gönüllülük asalına dayanarak, Çin milletçe Cumhuriyeti’ne devretmeyi onay ettiğini, paylaşmak isterim.”

Büyükelçi Deng Li ise, Türkiye’nin gösterdiği duyarlılık amaciyla teşekkür etti.

Kaynak: DHA

Haber Videosu: bakanimiz Ersoy, iki tarihi yapıtı Çin’e art iade etti

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betcup