• Anasayfa
  • >
  • Ekonomi
  • >
  • Kredi iflas riski 2008’den bu yana en yüksek seviyede..habere ulaş

Kredi iflas riski 2008’den bu yana en yüksek seviyede..habere ulaş

Dolar/TL’de aralıksız altı gündür süregelen kıymet kaybı bu erken de ayni ritimde devam ederken, bankacılar kurun tertemiz tek bant aradığını belirttiler.

Dolar/TL bu erken 20 Aralık’tan beri evvel kez 15.43’e yakın seviyelerden işlem görürken, bankacılar kurun 15.5’in altında balans bulabileceğini ifade ettiler.

Türkiye’nin 5 senelik CDS’leri Bir gün evvel 700 puanı aşarak Refinitiv bilgilerine göre 2008’den bu yana maksimum seviyeye çıktı.

Türkiye’ye ait varlıkların taşıdığı riziko ile alakalı gösterge var olan CDS’teki bariz yükseliş Hazine’nin dolar borçlanma maliyetlerini yükseltirken, bankacılar maliyetlerin çift haneye yaklaştığına dikkat çektiler.

DOLARDA YENİ BANT TAHMİNİ 15-15.5

CDS’ler nihayet tek haftada 72 baz nokta ile keskin şekilde yükselerek Bir gün evvel vakit içinde 7 Mart’ta gördüğü 700 baz nokta seviyesini aştıktan ardindan bugünü 697/705 baz puandan kapattı.

Dolar/TL sene başından bu yana tespit edecek bantlar içinde işlem görüyor.

Son olarak Ukrayna savaşının başlamasının derhal hemen peşinden 14.5 seviyesinin üstüne çıkarak işlem gördüğü bantı kıran dolar/TL, mart ayı başlarından geçen haftaya civarindan 14.5-15 bandında işlem görüyordu.

Reuters’ın görüşlerine müracaat ettiği beş işlemciden dördü dolar/TL’deki tertemiz bandı 15-15.5 olarak olasılık ederken, tek bankacı ise 15.5-16 bandını öngördü. Bankacılar tek sonraki haftalarda bandın dahada net seçilebileceğini belirtti.

KÜRESEL FAİZ ARTIŞLARI ETKİLİ

Küresel piyasalarda nema artışları kaynaklı resesyon endişeleri ve satış baskısının kuvvetlendiği nihayet altı işlem gününde ise Lira dolar karşısında yüzde 5’e yakın kıymet kaybetti.

Bankacılar var kur politikasını, kamunun kuruluşlarının döviz arzını ve istegini yönlendirdiği kontrollü tek rejim olarak nitelendiriyor. 

Bankacılar bu politikada TL’nin tek sonraki dönemde işlem göreceği bandı kestirmeye ve TCMB’nin ekside var olan döviz rezervlerindeki seyre bakarak bunun ne civarindan sürebileceğini analiz etmeye çalışıyorlar.

TCMB ve bankacilik düzen etme ve denetleme heyeti nihayet olarak bankalara müessesesel döviz işlemlerini piyasanın likit olduğu saat 1000-1600 saatleri arasında gerçekleştirilmesini istedi. Konuya yakın tek kaynak uygulama ile likiditenin düşük olduğu saatlerde TL’deki oynaklığın azaltılmasının amaçlandığını kaydetti.

NEBATİ’NİN AÇIKLAMALARI BEKLENİYOR

Geçen hafta 14.75 seviyesinden yükselişe başlayan dolar/TL bu erken 08:50’de 15.4200 seviyesinden işlem görüyor. Yabancı yatırımcı oranının tarihi düşük seviyede olduğu BIST-100 endeksi Bir gün evvel yüzde 2.57 düşüşle 2391 puandan kapandı.

Bugün yurtiçinde 1000’da açıklanacak var olan mart ayı endüstri imalatı verisi izlenecek. Ayrı olarak Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin geçen ay yüzde 70’e varan enflasyonu düşürmek üzere atılacak adımlar ile alakalı emare verip vermeyeceği de bu erken saat 10:00 ve 14:00’te yapması beklenen konuşmalarda takip edilecek.

Küresel piyasalara bakıldığında AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİ pay piyasaları dalgalı işlemlerde ekside kapanırken Asya borsaları kayıplarını telafi etti. Dolar, yatırımcıların çok enflasyon ve Fed’in politika sıkılaştırma hamlelerine değin endişelerinin ayni ritimde devam etmesiyle yirmi sene zirve seviyesine yakın seyrine ayni ritimde devam etti.

ABD ortada Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell dün, ortada bankasının enflasyonla mücadelesinin “sancılı olacağını” söyledi. Powell, Fed’in istikbal iki politika toplantısında 50 baz puanlık nema artırımı kararı alınmasını beklediğini yineleyerek, “daha fazlasını yapmaya da hazırız” dedi. Yatırımcılar Fed’in toplantılarda 75 baz nokta ile tahminlerden çok nema artırımında bulunabileceğinden kaygı ediyorlardı.

REZERVLE istek YÖNETİMİ

TCMB ihracatçı döviz gelirlerinin yüzde 40’ını ve KKM uygulamasının döviz bölümünü rezervlerine katsa da bankanın rezervleri aynı oranda artmıyor. Aradaki ayrım kurda hükümetin tanımıyla “istikrar” amaciyla kullanılıyor. TCMB resmi olarak kurdaki müdahalelerini onay etmezken hareketleri dalgalı kur rejimi olarak yorumluyor.

Artan enerji maliyetlerinin de tesiriyle ülkemiz ekonomisinin gereksinim duyduğu döviz kazanç saglama miktarı her geçen vakit artarken Türkiye’nin enerji ithalatının derhal hemen tamamı TCMB’nin rezervlerinden karşılanıyor. Bankanın swap dış yoksun 48 milyar dolarlık rezervi bulunuyor.

TL’deki kıymet kaybı ile birlikte Nebati’nin dahada evvel tasarım çalışmalarının tamamlandığını söylediği ferdi yatırımcıya baz alinarak enflasyon korumalı tahvilin evvel ihracının kısa müddette gerçekleşip gerçekleşmeyeceği de piyasalarda yakından takip ediliyor. (REUTERS)

AB'de çatlak büyüyor: Ambargo ertelenebilir İlginizi Çekebilir AB’de çatlak büyüyor: Ambargo ertelenebilir

önceki haber «
sonraki haber »

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

betcup